هفت راه ورق گالوانیزه می‌تواند شما را شکست ناپذیر کند ورق گالوانیزه

ورق طرح سفال جنوا استحکام خیلی بهتری نسبت به طرح سفال پالرمو داراست و آببندی و هدایت آب خیلی بهتری هم به دلیل

توسط مدیر سایت در 16 اسفند 1402

ورق طرح سفال جنوا استحکام خیلی بهتری نسبت به طرح سفال پالرمو داراست و آببندی و هدایت آب خیلی بهتری هم به دلیل درههای عمیق ایجاد شده در ورق دارد و معمولا به اندازه طول دو گام آن را تیرریزی میکنند. این نکته را نیز بخاطر بسپارید که در بازار به رول ورق گالوانیزه، ورق سفید و اهی ورق گالوانیزه کوتاه نیز میگویند. معمولا میگویند که طول به انتخاب مشتری است ولی به دلیل محدودیت در فرمینگ و سختی در ارسال بار بهتر است طول کوتاهتر مانند 6 متری را انتخاب کنید. این روش به گالوانیزاسیون الکتریکی هم معروف است و فلز روی به روش آبکاری الکتریکی روی ورق پوشش دهی می شود. بیشتر روی که در دنیا تولید می شود جهت پوشش دهی و گالوانیزاسیون مصرف می شود. در پوشش دهی مکانیکی ورق از طریق غوطه ور شدن در ترکیبی از پودر فلز روی و ذرات شیشه پوشش دهی می شود. در این روش ورق از غوطه ور شدن ورق سرد در روی مذاب به دست می آید. برای تولید این ورقها، ورق فولادی که به روش نورد سرد تولید شده را با فلز روی میپوشانند. Th​is was creat ed  by GSA C onte᠎nt G​enerat᠎or Demover si on.

این سوال از آنجائی نشات میگیرد که هر دوی این ورق ها برای کاربردهای مقاومت به خوردگی مورد استفاده قرار میگیرند، اما از لحاظ قیمت ارزش ورق ضد زنگ از ورقگالوانیزه بالاتر است و از آنجائیکه این ورق ها در ایران اغلب به صورت وارداتی هستند، ورقگالوانیزه از تقاضای بیشتری برخوردار است ضمن اینکه هزینه تولید کمتر آن بر تقاضای بیشتر آن نیز تاثیرگذار است. قیمت مواد اولیه، وقایع سیاسی و اقتصادی و قیمت فولاد در بازارهای جهانی از دیگر فاکتورهای موثر بر قیمت ورق گالوانیزه هستند. منظور از نرخ مواد اولیه همان محصولات گرم و اسید مورد استفاده در فرآیند اسیدشویی است که اهمیت دارد، اما مهم ترین ماده برای تولید شیت های گالوانیزه شامل ورق های روغنی می باشد که با غوطه وری آن ها فولاد گالوانیزه تشکیل می شود. یکی از انواع ورق سرد، ورق گالوانیزه است که از ورق روغنی و با روش نورد سرد تولید میشود. ورقهای فولادی بهطور کلی به دو دسته ورق گرم و ورق سرد تقسیم میشوند که علت نامگذاری آنها نحوه تولید هر یک از این محصولات است. ᠎Th is c on​te nt was wri​tten by GSA Con tent G ener ator D​emov er sion᠎!

با اینکه ورقهای گالوانیزه بهصورت رول به فروش میرسند، اما اگر بر اساس نیاز مشتری بهصورت برش خورده نیز عرضه شوند باز هم معیار محاسبه قیمت این محصولات، قیمت ورق گالوانیزه کیلویی است. قیمت ورق سینوسی را میتوانید در جدول زیر مشاهده کنید. این گل ها به واسطه وجود ناخالصی در روی مذاب به هنگام کریستالیزه شدن بر روی ورق سرد ایجاد می شوند و با چشم غیر مسلح هم قابل مشاهده هستند. از ورقهای گالوانیزه به واسطه مزایای زیاد و قیمت مناسبی که دارند، بسیار استفاده می شود. قیمت ورق سینوسی نسبت به بقیه فرمینگهای ورق گالوانیزه مناسبتر است و انتخاب خوبی برای خانههای کوچک و یا پروژههایی است که بودجهی کمی دارند. در هنگام خرید این محصول باید اندازه ها را در نظر داشته باشید، شما می توانید عرض کوتاه (100 سانتی متر) و یا عرض بلند (125 سانتی متر) را انتخاب می کنید. کیفیت و نوع گالوانیزه ورق، ضخامت آن، مقاومت در برابر زنگزدگی و برخورداری از استانداردهای مرتبط با کیفیت مانند ASTM یا EN از جمله مواردی است که باید به هنگام انتخاب و خرید ورق گالوانیزه فولاد مبارکه توجه داشته باشید. دوم، در مواردی ممکن است آهن موجود در فولاد یا همان Fe در معرض خوردگی گالوانیکی قرار بگیرد.

این کارخانه ها رول یا شیت ورق را در ابعاد و ضخامت های مختلف تولید می کنند. رول ورق گالوانیزه کاشان در ابعاد و طول های مختلفی در بازار یافت میشود که معروفترین آنها رول گالوانیزه ۰٫۵ و ۰٫۵ میل میباشد که منظور از اعداد بیان شده ضخامت رول این نوع ورق میباشد. قیمت ورق سینوسی گالوانیزه به ابعاد این محصول وابسته است. برای آشنایی با این ورق های گالوانیزه در سقف عرشه فولادی به مقاله معرفی انواع ورق های شیروانی مراجعه کنید و برای مشاهده قیمت ورق گالوانیزه سقفی نیز میتوانید به صفحه قیمت ورق رنگی مراجعه نمایید. این قیمتها به عوامل مختلفی از جمله رنگ ورق، ابعاد آن، جنس ورق مورد نظر، قیمت روز آهن آلات، قیمت ارز، هزینه اجرت خمکاری ورق سینوسی بستگی دارد. از طرفی سوال برخی از خریداران این است که قیمت ورق گالوانیزه در مقایسه با ورق ضد زنگ چگونه است؟ قیمت ورق گالوانیزه کیلویی در مقایسه با ورق استیل چگونه است؟ قیمت هر شاخه لوله گالوانیزه گلخانه بر مبنای سایز، ضخامت و طول لوله بر حسب وزن نهایی آنها تعیین می شود.به عنوان مثال، قیمت هر شاخه 6 متری لوله گالوانیزه گلخانه با سایز 3.4 اینچ و ضخامت 2 میلی متر از هر شاخه 6 متری لوله گالوانیزه با سایز 3.4 اینچ و ضخامت 2.5 میلی متر ارزان تر است.

بنای عمارت در دو طبقه و به ابعاد تقریبی ۵۰ در ۲۳ متر و به ارتفاع حدود ۹ متر ساخته شده و در مجموع ۳۴ اتاق و دو تالار بزرگ دارد که زمانی با آیینهکاری، کاشیکاری و گچبری تزیین شده بود. ورق گالوانیزه فولاد مبارکه، از بهترین ورقهای موجود در بازار میباشد که به طور گسترده توسط کارخانجات، صنایع بزرگ و کوچک و مصرفکنندگان جزئی به کار میرود. به همین دلیل یک راه حل پایدار و اقتصادی برای شماست. برای محیط های اسیدی عموما گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم و برای محیط های مرطوب گالوانیزاسیون به روش غوطه وری سرد مناسب تر است. این روش که به آن گالوانیزاسیون تر هم گفته می شود، قدیمی ترین و مرسوم ترین روش در جهان است. این ورق ها از نظر شکل گیری کریستال های گالوانیزه و بسته به سرعت سرمایش ورق و مقدار روی در سه دسته بدون گل، گل ریز و گل درشت طبقه بندی می شوند. به این ترتیب لایه متراکمی بر روی ورق ایجاد می شود که در برابر خوردگی مقاومت خوبی دارد و از تشکیل سفیدک تا مدت زمان قابل قبولی جلوگیری می کند. برای استاندارد ورق گالوانیزه، بخشهای مختلفی در نظر گرفته شدهاند که باید به آنها توجه کرد.

ضخامت پوشش روی را می توان با دمش هوا کنترل کرد. در این روش ابتدا پودر فلز روی به داخل یک تفنگ تغذیه شده و پس از حرارت دهی و ذوب، بر روی ورق اسپری می شود. کارخانه تولید کننده، برند، ضخامت و ابعاد، روش گالوانیزیشن و به ویژه درجه کوتینگ عنصر Zn، بر قیمت پلیت گالوانیزه مؤثر است. این محصول به دلیل اینکه از فرمینگ ورق تولید میباشد، در نتیجه قیمت آن به قیمت روز ورق رنگی بسیار وابسته است. در این محلول، یونهای روی از فلز پایه جدا شده و به صورت یک لایه نازک روی سطح فلز پایه رسوب میکنند. به منظور پاشش روی مذاب با سرعت مطلوب، از هوای کمپرس شده و یا گازهای حاصل از احتراق استفاده می شود. 4. فولاد با غوطهور شدن در یک استخر یا گودالی از Zn مذاب، گالوانیزه میشود. روی، ذاتا فلزی مقاوم است و اعمال آن روی هر نوع ورقی موجب جلوگیری از اکسیده شدن میشود. در همین راستا باستانشناسان موفق به کشف زیورآلاتی شدهاند که دارای درصد بالایی از روی بودهاند. این ورقها دارای سطح صافی هستند و به همین علت از آنها در ساخت تابلوهای راهنمایی رانندگی، سقف یخچال، شیروانی منازل، پانلهای ساندویچی، کابینت، بیلبوردها و همینطور قفسه آشپزخانه استفاده میشود.

بنابراین، در هنگام خرید ورق گالوانیزه باید به سالم بودن و یکنواختی پوشش سطحی آنها توجه نمایید. سطح این ورق ها بعد از پوشش دهی ظاهر خوبی دارد؛ اما کیفیت سطحی این پوشش در معرض درجه حرارت بالا، رطوبت و آب به سرعت افت کرده و به وسیله لایه ضخیمی از هیدروکسید روی پوشیده می شود. ورقهای سینوسی برای سقفهایی با شیب بیشتر از 4 درجه مناسب هستند پس قبل از خرید و نصب از این موضوع اطمینان حاصل فرمایید. گروه صنعتی آهن پارس دارای مشاوره ی رایگان در خرید محصولات می باشد. گلخانه دارای انواع مختلف سازه گلخانه میباشد. حذف میلگردهای کششی و تیرهای فرعی بهترین و مقرون به صرفهترین عرض ورق ۱ متر بعد از فرمینگ میباشد که وزن آن حدود ۷٫۸۰۰ کیلوگرم میباشد. علت این نوع نامگذاری،به دلیل شباهت فرمینگ ورق به موج های مدور و دایره ای مانند سینوس میباشد. بعد از فرمینگ ورق به حالت سینوسی عرض ورق به 90 و 113 سانتی متر می باشد که در هنگام استفاده از آن به صورت سقف شیروانی عرض مفید آن 84 و 105 سانتی متر می باشد. عرض این فرمینگ ورق 100 و 125 سانتیمتر است، ولی عرض مفید آن به ترتیب 80 و 100 سانتیمتر است.منبع
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن